Historie a zajímavosti

Občanská vybavenost

a) Správa a veřejné instituce

Obecní úřad je umístěn v zadním traktu původního OÚ ve středu obce. Příchod do něj je skrze starou budovu OÚ nebo bezbariérově ze zadní strany od dětského hřiště. V nové budově v zadním traktu je také umístěna lidová knihovna, zasedací místnost, sklady a archiv.

b) Školství a výchovná zařízení

V obci se nachází ZŠ a MŠ.

Základní škola (1.-5. ročník, formou malotřídek) je v rekonstruované historické budově. Další stupně (6. až 9.ročník) navštěvují žáci nejčastěji v ZŠ Drnovice, Rousínov nebo Vyškov.

Mateřská škola je umístěna také v této školní budově a má dvě třídy.

Součástí školy je i školní jídelna a kuchyně, která vaří i pro mateřskou školu. V areálu školy je zahrada pro děti z mateřské školy a hřiště.

c) Kultura, tělovýchova a sport

V obci působí několik spolků, podporujících kulturní život v obci.

V obci se nachází malá tělocvična využívaná především místními spolky, školou a skupinami ke cvičení a sportovním aktivitám. V obci se aktuálně nenachází kulturní dům. Původní kulturní dům se nacházel na místě současného hotelu U Zlaté rybky. S vybudováním nového společenského sálu se počítá a je ve fázi plánování. Současné kulturní akce se odehrávají v místním hostinci, případně již zmiňovaném hotelu U zlaté rybky.

Pro venkovní aktivity slouží hřiště ve školním areálu a také dětská hřiště s prolézačkami, pískovištěm, lavičkami atp., umístěné též u MŠ + ZŠ.

e) Zdravotní a sociální péče

Občané z Tučap mají zabezpečenu lékařskou péči ve Zdravotním středisku v Rousínově., vzdáleném cca 5 km. Zde je praktický lékař, dětský lékař, ženský lékař a zubní středisko. Jsou zde i odborní lékaři a nejbližší lékárna. Nemocnice je v okresním městě Vyškov.

1) Distribuce a maloobchodní sít'

V obci se nachází obchod se smíšeným zbožím a svému účelu plně vyhovuje.

g) Stravovací zařízení

Vedle budovy obecního úřadu na návsi je hostinec „Pod lípou". Zde je výčep a asi 60 míst u stolu. Před hostincem se nachází zahrádka..

U hlavní silnice se nachází wellness hotel U zlaté rybky poskytující široké spektrum služeb.

ch) Protipožární bezpečnost

V obci je Hasičská zbrojnice, využívaná místním spolkem dobrovolných hasičů a zásahovou jednotkou.