Úvodní stránka > Aktuality > Informace pro veřejnost epidemie infekční žloutenky typu A

Informace pro veřejnost epidemie infekční žloutenky typu A

2.9.2016
30.11.2016

Upozornění pro veřejnost

epidemie infekční žloutenky - virové hepatitidy typu A

Upozorňujeme na pokračující epidemický výskyt infekční žloutenky v Jihomoravském kraji. Nákaza se šíří kontaktem od osoby k osobě - při nedodržení základních zásad hygieny rukou, tj. umytí po použití WC a před každým jídlem.

Od začátku roku 2016 ke dni 2. 9. 2016 bylo v Jihomoravském kraji evidováno celkem 215 potvrzených případů (desetinásobný počet proti předchozím rokům). Aktuálně přibývá 15 - 20 případů týdně, za poslední týden 25 nových případů.

Nejvíce případů je v městě Brně a jeho okolí (80%). Nejvíce nemocných je ve věku 20 - 44 let, avšak nákaza postihuje také osoby ostatních věkových kategorií.

Aktivity letního období, spojené s nedodržením hygieny rukou, mohou přispívat k dalšímu šíření nákazy (pojídání venku neumytýma rukama, hromadné akce apod.).

Dodržování základních hygienických návyků je v prevenci přenosu zásadní:

• řádné mytí rukou teplou vodou a mýdlem vždy po použití WC
  • řádné mytí rukou teplou vodou a mýdlem před každou konzumací jídla, nápojů; je zcela nevhodné společné pití z jedné láhve (otírání hrdla láhve rukou), ukusování z jedné svačiny, sdílení cigarety, vodní dýmky apod.
  • rizikové je konzumování jídla na ulici, pokud si před tím nemůžeme umýt ruce
  • při pití nápojů z plechovek dochází ke kontaktu úst s povrchovým materiálem - doporučujeme přelít nápoj do sklenice nebo použít čisté brčko
  • řádné mytí rukou vždy po návratu domů z venkovního prostředí (výtahy, kontejnery na odpad, hřiště, MHD apod.)
  • důsledně dohlížet na dodržování hygieny rukou u dětí
  • pro případ, kdy si nemůžeme ruce umýt je vhodné mít u sebe malé balení dezinfekčního prostředku na ruce nebo jednorázové dezinfekční ubrousky
  • v případě výskytu onemocnění v rodině či svých blízkých se řídit pokyny Krajské hygienické stanice

Infekční žloutenka (virová hepatitida typu A) - základní informace

Jedná se o akutní virové onemocnění, postihující jaterní tkáň, infekce se šíří fekálně-orální cestou. Virus vniká do těla ústy, z těla je vylučován stolicí, a to ještě před propuknutím onemocnění. První příznaky onemocnění se objevují obvykle po 14 až 50 dnech od nákazy (tj. od průniku viru do organismu). Onemocnění začíná náhle, s těmito příznaky:

• zvýšená teplota, bolesti svalů a kloubů
  • nevolnost, nechutenství, zvracení
  • zežloutnutí očního bělma, žluté zabarvení kůže - odtud název „žloutenka“; nemocný může mít tmavší moč a světlou stolici (tyto typické příznaky však nemusí být přítomny vždy)Osoby, které byly v kontaktu s nemocným (rodina, spolupracovníci, spolužáci apod.), jsou pod dohledem lékaře a epidemiologa po dobu 50 dnů a jsou vyloučeni z aktivit, které by mohly ohrozit zdraví dalších osob - práce v potravinářství, lázně apod. Preventivně se lze proti nákaze nechat naočkovat.
  • Diagnózu stanoví lékař na základě celkového vyšetření a krevních testů. Nemocný je izolován na specializovaném infekčním oddělení.

MUDr. Renata Ciupek

Krajská hygienická stanice Jihomoravského kraje se sídlem v Brně, Jeřábkova 4, 602 00 Brno www.khsbrno.cz

Aktualizace 2. 9. 2016

26. 3. Emanuel