tucapy_header_sdh.jpg

Horní menu

Historie

V roce 1900 byl založen hasičský sbor v naší obci a je naší povinností podívat se trochu do historie. Jak již všichni víte z učebnic, kde je psáno, že oheň je dobrý sluha, ale zlý pán a ničivé požáry, které jsou popsány  učebnicích dějepisu tuto skutečnost potvrzují  vedly naše předky k tomu, aby se před požáry ale i přírodními katastrofami chránili.  Proto vznikaly nejprve ve městech a později i na vesnicích hasičské jednoty.

         Tak  v roce 1900  založili naši předkové hasičský sbor, jehož zakladateli se staliAdamec Karel, Kostelka Simeon, Zmrzlý Alois, Haška Ludvík, Mazel Matouš, Brandýs Jan,  Škůrek Jan. Ze začátku měl sbor k dispozici pouze ruční stříkačku ale v roce 1920zakoupila obec automobilovou stříkačku Tatra od  Husovic. Řidičem  a strojníkem byl Škůrek Jan a později Wágner Theodor. Sbor se  zúčastňoval okrskových cvičení a prověřoval  své zkušenosti s hasičskou technikou.

         V roce 1938 se na hsičském autě roztrhla  rychlostní skříň a bratr Wágner byl v Tatře Kopřivnici pro novou.

          Ze  vzpomínek pamětníků se dovídáme, že v roce 1925 hořel Syglův mlýnpo druhé světové válce  hořel Slavotínkův mlat a v roce 1954 dům mezi obecním úřadem a domem pana Křivého. Původní hasičské auto zůstalo v obci až do roku 1965, kdy bylo pro stáří rozebráno.

         V roce 1970 se pod vedením p. Legnera a jednatele p. Kandorfa začala opravovat hasičská zbrojnice. Byla pořízena  hasičská stříkačka PS8 a pod vedením bratrů Pospíšila Oldřicha,  Šídla Miloslava, Haniky Zdeňka byla započata dráha požárního sportu. V tuto dobu byl dovezen z Rašovic požární automobil, který slouží dodnes,však již bez technického osvědčení. 

        V roce 1980 se začala prosazovat družstva mužů a žen pod vedením bratrů  Pospíšila a Šídla se probojovaly do krajského a ženy až do národního kola v požárním sportu v Českých Budějovicích v roce 1985. V podstatě až do roku 1989 se družstva mužů a žen zapojovaly do soutěží v požárním sportu po celém jihomoravském kraji, kde se umistňovaly na předních místech. Od roku 1986 byla započata práce s kolektivem mladých hasičů, kteří až do roku 1990 reprezentovaly v soutěžích pro mládež. V osmdesátých letech byla pod vedení bratra Jelínka provedena výstavba požární nádrže na Tučapském potoce, kde naši členové odpracovali mnoho hodin poctivé práce.  V roce 1990 se  konala poslední soutěž při oslavě 90 výročí založení hasičského sboru. Po roce 1990 dochází k útlumu v činnosti hasičského sboru. K postupu na dřívější pozice se snažíme dostat v současnosti. Uvidíme??????

 

 

 

 

24.5. Jana

Zítra: Viola
Pozvánka
Pozvánka na VIII.ročník soutěže na 29.8. 2009 ve 13,00
soutěž 2009[1].doc (670KB, .doc)
Výsledky soutěže Mh Tučapy 2009
V kategoriivýsledky mladí hasiči jsou vloženy výsledky soutěže
Termíny soutěží OSH Vyškov mládež a dospělí
terminy soutezi 2009.xls (51.5KB, .xls)

Návštěvnost stránek

023224
tucapy_footer.png